Szukaj

Filmowy cykl wywiadów z seniorami z gminy Gorlice

 

Determinacja, wiara, moc – Senior z pasją, to cykl krótkich wywiadów, w których seniorzy opowiadają o tym, czym dla nich jest pasja i jaką rolę odgrywa w ich życiu.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia pięciu wywiadów z niezwykłymi seniorami z terenu gminy Gorlice.
 


W odcinku 1 poznamy Panią Krystynę Grygowicz, którą znają w Kobylance chyba wszyscy, a na pewno Ci, których uczyła języka polskiego, pracując ponad czterdzieści lat w Szkole Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza w Kobylance. Pani Krystyna jest niekwestionowanym autorytetem, to humanistka z krwi i kości znana także z zamiłowania do podróży. Jej pasją jest słowo pisane oraz pielęgnowanie wspomnień. Jednym słowem o pani Krysi możemy powiedzieć, że to nietuzinkowa osobowość. Realizując swoje pasje, Pani Krystyna powtarza, że marzenia to podstawa.

Krystyna Grygowicz

Odcinek 2 poświęcony jest Panu Andrzejowi Skowronkowi – sołtysowi wsi Kobylanka, radnemu gminy Gorlice. Pasją Pana Andrzeja jest przede wszystkim praca na rzecz lokalnej społeczności. Realizując swoje pasje, Pan Andrzej jednocześnie wypełnia sumiennie swoje obowiązki, pełniąc ważne funkcje samorządowe. Pan Skowronek to również człowiek mocno przywiązany do ziemi i nazwiska, a także miłośnik folkloru. Wykonując swoje pasje, Pan Andrzej pokazuje, że bez względu na wszystko, należy słuchać wewnętrznego głosu.
Andrzej Skowronek

W odcinku 3 poznajemy Panią Marię Głowcką – Grądalską. Pani Maria jest nauczycielką w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Kobylance. Jej pasją jest historia oraz tradycja. Jest autorką monografii o Kobylance, a od kilku lat pełni funkcję przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich, które odnosi liczne sukcesy i zdobywa nagrody w konkursach ogólnopolskich. Realizując swoje pasje, Pani Marysia pokazuje, że nigdy nie należy się poddawać.

Maria Głowacka-Grądalska


Bohaterką 4 odcinka jest Pani Maria Szuta emerytowana nauczycielka historii w Zespole Szkół nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach. Jej pasją jest historia powszechna oraz lokalna. Pani Maria od lat aktywnie włącza się w promowanie postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia, działając m.in. w Stowarzyszeniu Miłośników Ziemi Kobylańsko – Dominikowickiej. Realizując swoje pasje, Pani Marysia mówi wprost, że najważniejsze jest to, aby kochać to, co się robi.

Maria Szuta

W 5 odcinku poznamy Panią Zofię Markowicz, którą znają zarówno mieszkańcy Dominikowic jak i Kobylanki. Pani Zofia od lat zajmuje się zbieraniem informacji na temat zwyczajów i obrzędów związanych z naszą małą ojczyzną. Jej pasją jest pisanie oraz pielęgnowanie wspomnień. Pani Zosia jest niekwestionowana skarbnicą wiedzy na temat miejscowych kapliczek. Realizując swoje pasje, Pani Zofia powtarza, że tradycja to podstawa, bo bez niej zatracimy tożsamość.

Zofia Markowicz

Powstałe filmy stanowią element kampanii filmowej o aktywnych seniorach z terenu gminy Gorlice w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Kulturalno - Oświatowe Wsi Dominikowice projektu pn. ,,Aktywni seniorzy przeciw skutkom pandemii.” Zadanie jest współfinansowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w ramach programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych ,,Aktywni+” na lata 2021-2025 edycja 2022.