Szukaj

WAKACYJNIE - NA LUDOWO


"Wakacyjnie-na ludowo" to projekt realizowany w ramach programu KULTURA LUDOWA
I TRADYCYJNA 2022 . Zadanie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury- państwowego funduszu celowego. W szkole Podstawowej w Dominikowicach w okresie od 05.09.2022 r. do 30.10 2022 r. odbywać się będą warsztaty rękodzielnicze utrwalające i upowszechniające tradycje kultury ludowej wśród dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych. Uczestnicy wezmą udział w warsztatach ceramicznych, tkackich, haftu, tańca ludowego oraz przygotowania potraw regionalnych.








  

HARMONOGRAM ZAJĘĆ




NASI PARTNERZY MEDIALNI

Halo Gorlice



GORLICE TV


SZKOŁA PODSTAWOWA W DOMINIKOWICACH






WARSZTATY CERAMICZNE
 
Podczas tych zajęć każdy z uczestników dowiedział się skąd bierze się glina i co trzeba z nią zrobić żeby stała się ceramicznym naczyniem. Pod okiem trenera, krok po kroku poznajemy różne techniki ręcznego modelowania i zdobienia gliny i samodzielnie lepimy  miski, kubki, naczynia. Tworzymy zwierzaki i bajkowe stwory. Stworzone rzeźby dekorujemy i malujemy.













WARSZTATY TKACKIE

Jak samemu utkać tkaninę? Gdzie jest osnowa a gdzie jest jej wątek? Wprowadzeniem do warsztatów tkackich były pogadanki , podczas których uczestnicy dowiedzieli się się czym, jest kilim, gobelin, sumak, co to jest krosno, osnowa, kim jest tkacz i dlaczego musi uważać przy tkaniu, aby nie stracić wątku. Na zajęciach praktycznych uczestnicy własnoręcznie wykonywali miniatury tkackie ze sznurków, włóczek,  kawałków tkanin oraz wełny. Dzieci wykonały też prace techniką makramową , która jest podstawą tkactwa .










HAFT

Podczas warsztatów dzieci poznają podstawowe ściegi hafciarskie: przed igłą, za igłą, stebnówka, sznureczek, zadziergiwany, łańcuszek gałązkowy, atłasek, wałeczek, rozłupany, cieniowany, wypukły. Uczą się też prostego haftu krzyżykowego.








TAŃCE LUDOWE

Dzieci poznały podstawowe kroki i układy do tradycyjnych tańców ludowych tj. trojak, krakowiak. Celem zajęć jest kształtowanie szacunku do lokalnych tradycji, muzyki i tańca tradycyjnego u dzieci.






WARSZTATY KULINARNE

 Celem warsztatów jest  promocja tradycyjnych polskich i regionalnych potraw oraz rozwijanie zainteresowań sztuką kulinarną. Uczestnicy poznają krótką historię polskiej kuchni oraz tradycje kulinarne naszego regionu. Wykonują proste dania kuchni Beskidu Niskiego tj.pierogi z serem i ziemniakami, pierogi z jabłkami, proziaki z owocami, pyzy ziemniaczane,  dania z owoców.












Spotkanie z seniorami w skansenie





ZAKOŃCZENIE PROJEKTU















PODSUMOWANIE PROJEKTU