Szukaj

AKTYWNI+ Edycja 2023. Seniorzy w nowej rzeczywistości
Rozpoczynamy realizację projektu " Seniorzy w nowej rzeczywistości". Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej z programu wieloletniego na rzecz osób starszych AKTYWNI+ na lata 2021-2025. Edycja 2023. DOKUMENTY REKRUTACYJNESeniorzy w nowej rzeczywistości !

Nr umowy: 3644/2023 AKTYWNI+ dla wniosku nr 3644
Wartość programu: 80,000zł

Projekt pn. Seniorzy w nowej rzeczywistości ! realizowany jest przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Wsi Dominikowice dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej
w ramach programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych ,,Aktywni+” na lata 2021-2025 edycja 2023.

Projekt jest skierowany do społeczności mieszkańców powiatu gorlickiego, miasta Gorlice, a przede wszystkim do społeczności seniorów. Jego głównym celem jest promocja i poprawa wizerunku osób starszych w lokalnej społeczności mieszkańców miasta Gorlice oraz powiatu gorlickiego poprzez przeprowadzenie różnych zadań i wydarzeń upowszechniającej udział seniorów w życiu publicznym oraz szeregu warsztatów i zajęć edukacyjno – szkoleniowych dla osób w wieku 60+.

W ramach projektu zakłada się realizację:
- kampanii medialnej (filmowej i fotograficznej)
- zajęć z cyklu Ekologiczny Senior
- warsztatów z cyklu Zajęcia usprawniające
- zajęcia „Świat na wyciągnięcie ręki”
- zajęć „Zaplecze/wsparcie społeczne”.
- Wizyta studyjna
- Forum dyskusyjne -podsumowanie projektu
- Organizowanie i koordynowanie wolontariatu i samopomocy członków Klubu Seniora

Dzięki realizacji projektu nastąpi:
- wzrost poczucia bezpieczeństwa seniorów w kontekście zagrożeń, na które są narażeni jako grupa wiekowa,
- wzrost poczucia sprawczości i możliwości w osób w wieku 60+
- wymiana doświadczenia,
- poprawa wizerunku i poczucia własnej wartości osób uczestniczących w warsztatach z cyklu Ekologiczny Senior,
- upowszechnienie aktywności fizycznej oraz promocja zdrowego i aktywnego stylu życia,
- poprawa samopoczucia i kreatywne zagospodarowanie czasu wolnego,
- wzrost motywacji do działania podejmowania wyzwań i aktywnego uczestnictwa w życiu lokalnej społeczności.


Ekologicznie świadomy senior to cykl warsztatów poświęconych ekologicznemu podejściu do życia i segregacji śmieci. Seniorzy rozmawiali o metodach skutecznego i nie wymagającego wysiłku działaniach ekologicznych, w tym recyklingu. Naprawiali stare rzeczy, tak aby służyły dłużej. Ze starych ubrań zrobili torby na zakupy, z niepotrzebnych butelek wazony na kwiaty itp. Z dostępnych produktów spożywczych – ocet, soda, kwasek cytrynowy wykonali ekologiczne środki czystości tj. pasta do czyszczenia łazienki czy płyn do mycia podłóg. Mieli tez okazję własnoręcznie uszyć z materiałów ekologicznych i ozdobić torbę na zakupy wielokrotnego użytku. Ekologiczne środki czystości to kolejny cykl warsztatów Ekologicznie świadomy senior.

Warto wypełniać swoje życie ekologią! Robiąc domowe porządki możemy znaleźć sposoby na to, aby stały się one bardziej przyjazne naturze. Za pomocą łatwo dostępnych produktów tj. ocet, soda, sok z cytryny w prosty sposób możemy stworzymy domowe środki czystości, które zastąpią nam ogromne ilości chemii i plastiku wiążące się z używaniem specyfików kupowanych w supermarketach. Podczas warsztatów , panie zrobiły płyn do mycia naczyń, płyn do szyb oraz pastę do czyszczenia piekarnika.
Ekologiczne torby
 Warsztaty z szycia ekologicznych toreb , które zaproponowaliśmy seniorom mają przekonywać do wyrobienia nawyków, pozwalających lepiej troszczyć się o środowisko. Wprowadzenie w życie bardziej ekologicznych rozwiązań daje poczucie, że robimy coś dla środowiska, ale jednocześnie pozwala zaoszczędzić nieco na jednorazowych torbach. Podczas warsztatów seniorki zaprojektowały i uszyły torby z surowej bawełny. Niektóre osoby, po raz pierwszy miały styczność z maszyną do szycia, ale nie był to dla nich problem, już po chwili udało im się przygotować własne torby na zakupy. Potem naniosły swoje graficzne pomysły, ulubione wzory, kolorowe fantazje na powierzchnię torby przy użyciu specjalnych farb.

Udział w warsztatach zwiększył wśród uczestników wiedzę dotyczącą wpływu człowieka na środowisko naturalne. Ponadto podniósł świadomość ekologiczną z uwagi na wykorzystywanie podczas warsztatów naturalnych materiałów.

Świadectwa – portrety aktywnych i spełnionych seniorów to cykl filmów poświęconych seniorom zamieszkującym gminę Gorlice , opisujących ich pasje, działania i wartości, którymi kierują się w życiu.
Część pierwsza przedstawia sylwetkę Pana Kazimierza Orzechowskiego , emerytowanego pracownika Spółdzielni Cepelia z zawodu stolarza, artysty tworzącego w technice intarsji. Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego.


Kolejny film przedstawia sylwetkę Pani Haliny Osińskiej, emerytowanej nauczycielki języka polskiego, pasjonatki teatru, autorki wielu scenariuszy teatralnych.


Trzeci i zarazem ostatni odcinek z serii "Świadectwa-portrety aktywnych i spełnionych seniorów". przedstawia Pana Kazimierza Dudka. Bohater filmu to autorytet w dziedzinie nafciarstwa, górnik, założyciel Skansenu Przemysłu Naftowego "Magdalena" w Gorlicach.


Wyjazd do Łodzi - wizyta studyjna.

W dniu 30.09.2023 nasi seniorzy spotkali się z przedstawicielami Fundacji SeniorApp organizacji tworzącej programy mające na celu przełamywanie barier w dostępie do technologii dla osób wykluczonych, aby umożliwić im sprawne poruszanie się w świecie cyfrowym. Mogliśmy skorzystać z konsultacji dotyczącej z obsługi urządzeń mobilnych i bezpieczeństwa w sieci.
ologicznie świadomy senior  to zadanie które realizujemy w ramach projektu „ Seniorzy w nowej rzeczywistości”.  Warsztaty  z szycia ekologicznych toreb , które zaproponowaliśmy seniorom mają przekonywać do wyrobienia nawyków, pozwalających lepiej troszczyć się o środowisko. Wprowadzenie w życie  bardziej ekologicznych rozwiązań daje poczucie, że robimy coś dla środowiska, ale jednocześnie pozwala zaoszczędzić nieco na jednorazowych torbach. Podczas warsztatów seniorki zaprojektowały i uszyły torby z surowej bawełny. Niektóre osoby, po raz pierwszy miały styczność z maszyną do szycia, ale nie był to dla nich problem, już po chwili udało im się przygotować własne torby na zakupy. Potem naniosły  swoje graficzne pomysły, ulubione wzory, kolorowe fantazje na powierzchnię torby przy użyciu specjalnych farb.

Udział w warsztatach zwiększył wśród uczestników wiedzę dotyczącą wpływu człowieka na środowisko naturalne. Ponadto podniósł świadomość ekologiczną z uwagi na wykorzystywanie podczas warsztatów naturalnych materiałów.

Ekologicznie świadomy senior  to zadanie które realizujemy w ramach projektu „ Seniorzy w nowej rzeczywistości”.  Warsztaty  z szycia ekologicznych toreb , które zaproponowaliśmy seniorom mają przekonywać do wyrobienia nawyków, pozwalających lepiej troszczyć się o środowisko. 

Wprowadzenie w życie  bardziej ekologicznych rozwiązań daje poczucie, że robimy coś dla środowiska, ale jednocześnie pozwala zaoszczędzić nieco na jednorazowych torbach. Podczas warsztatów seniorki zaprojektowały i uszyły torby z surowej bawełny. Niektóre osoby, po raz pierwszy miały styczność z maszyną do szycia, ale nie był to dla nich problem, już po chwili udało im się przygotować własne torby na zakupy. Potem naniosły  swoje graficzne pomysły, ulubione wzory, kolorowe fantazje na powierzchnię torby przy użyciu specjalnych farb.

Udział w warsztatach zwiększył wśród uczestników wiedzę dotyczącą wpływu człowieka na środowisko naturalne. Ponadto podniósł świadomość ekologiczną z uwagi na wykorzystywanie podczas warsztatów naturalnych materiałów. +9