Szukaj

23 września 2017 w ramach projektu: „W drodze do kultury’’ realizowanego przez Stowarzyszenie odbyła się wycieczka do Krakowa.


Któż z nas nie był choć raz w życiu na wycieczce w Krakowie? Chyba każdy, a zatem kiedy padła propozycja wycieczki zborowej właśnie do Krakowa mogło się zdawać, że entuzjazm będzie niewielki. Nic bardziej mylnego – zainteresowanie duże , oczekiwania również - a wszystko to zostało spełnione.

Po pierwsze dlatego, że celem w samym Krakowie nie były wszystkim doskonale znane sukiennice czy Wawel - ale nie mniej ciekawe miejca takie jak : żydowski Kazimierz i Podziemia Rynku Krakowskiego. Obie pozycje programu nas wycieczkowiczów interesowały szczególnie.

Za sprawą naszej bardzo sympatycznej i równie kompetentnej przewodniczki, która dzieliła się z nami swoją obszerną wiedzą nie tylko z samej historii Kazimierza i Żydów w Polsce ale z historii, tradycji i filozofii judaistycznej pomimo deszczu byliśmy bardzo zadowoleni.

Chociaż na Kazimierzu nie udało nam się wejść do synagogi – ponieważ był to już Szabat tzn: czas świętowania u Żydów . Urokliwe kamieniczki z ciekawymi szyldami , stare mury ,spacer po ulicy Szerokiej na długo zostaną w naszej pamięci. Nawet jeśli ktoś doskonale zna historię polskich Żydów w czasie II wojny światowej - to warto wrócić na Kazimierz i jeszcze raz posłuchać historii o tych ludziach.
Drugim punktem programu było Muzeum Podziemia Rynku w Krakowie.

70 minut trwała fascynująca podróż przez tysiąc lat historii. Nasi przewodnicy zaprosili nas do absolutnie wyjątkowy spacer . Fantastyczna ekspozycja zlokalizowana jest dosłownie pod Sukiennicami i Rynkiem Głównym. Twórcy wystawy zadbali, byśmy przechodząc przez kurtynę z pary wodnej przesłaniającą wejście do muzeum, wkraczali w zupełnie inną rzeczywistość. Naprawdę przypominało to podróż w czasie. Liczymy ,że jeszcze nie raz odwiedzimy Kraków i odkryjemy kolejne jego ciekawe miejsca i poznamy kolejne z nim związane historie .

Uczestnicy wycieczki