Szukaj

W ramach zadania Mecenat Małopolski 19 X 2016r. dzieci z klas I-III ZS w Kobylance oglądały w Teatrze Bagatela muzyczną adaptację baśni pn:" O krasnoludkach, gąskach i sierotce Marysi" (inspirowane powieścią Marii Konopnickiej).

Historia o losach dzielnej sierotki Marysi, walki o odzyskanie stada gąsek uprowadzonych przez chytrego lisa to także opowieść o poszukiwaniu własnego miejsca w świecie. Intrygę gmatwają, a następnie pomagają w jej rozplątaniu bardzo charakterne i przezabawne krasnoludki, bo:

Czy to bajka, czy nie bajka,
Myślcie sobie, jak tam chcecie.
A ja przecież wam powiadam:
Krasnoludki są na świecie!

Po fantastycznym przedstawieniu mali widzowie udali się do Muzeum Inżynierii Miejskiej. Uczestniczyli w warsztatach połączonych z pogadanką. Dowiedziały się skąd biorą się trąby powietrzne, tornada, cyklony, wiry w rzece, dlaczego podczas burzy zrywane są dachy i jak się kręci dym w kominie. Podczas zajęć wykonywane były prezentacje i proste doświadczenia, które pozwalały dowiedzieć się m.in. dlaczego mamy noc i dzień na Ziemi, dlaczego poziom morza podnosi się i opada w ciągu doby, jak powstały kratery na Księżycu, czym jest atmosfera ziemska. Uczniowie wykonali samodzielnie wulkan, którego wybuch nie był groźny.

Wyjazd współfinansowany był przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Wsi Dominikowice zadanie realizowane było w ramach projektu Uczymy się czerpać z dobrodziejstw kultury !