Szukaj

PROJEKT PN. „MAŁA AKADEMIA OBYWATELSKA – PROGRAM ROZWOJU I EDUKACJI DLA DZIECI Z DOMINIKOWIC” FEMP.06.13-IP.01-1002/24 Realizowany w ramach Działania 6.13 Lokalne inicjatywy edukacyjne; Priorytet 6. FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA RYNKU PRACY, EDUKACJI I WŁĄCZENIA SPOŁECZNEGO


Celem Projektu jest zapewnienie 40 uczniom z grupy docelowej równego dostępu do dobrej jakości, włączającego szkolenia, dzięki pozaformalnej edukacji realizowanej w formie warsztatów na poziomie lokalnym, a poprzez to wzmocnienie ich w wymiarze społecznym oraz zwiększenie ich szans edukacyjnych.
Grupę docelową Projektu stanowi 40 dzieci (35 dziewczynek, 15 chłopców) zamieszkujących miejscowość Dominikowice i/lub uczęszczające do Szkoły Podstawowej w Dominikowicach. Grupa docelowa obejmuje uczennice i uczniów uczęszczające/cych do klas 6-8 w Szkole Podstawowej w Dominikowicach.

Główne zadania zaplanowane w Projekcie, które są niezbędne do osiągniecia zaplanowanych celów: realizacja warsztatów językowych, warsztatów obywatelskich, warsztatów kompetencji miękkich oraz organizacja wyjazdów edukacyjnych.

Termin realizacji projektu: od 1 stycznia 2025 roku do 31 grudnia 2025 roku 



ZADANIA REALIZOWANE W PROJEKCIE:

Zadanie nr 1. Sprawy obywatelskie w języku angielskim

Zadaniem zostanie objętych 20 dzieci (zakwalifikowanych zgodnie ze zidentyfikowanymi na etapie rekrutacji potrzebami).
Zadanie obejmuje organizację i realizację warsztatów językowych z językach angielskiego, tematyka ukierunkowana na sprawy obywatelskie.
W ramach zadania zakupione zostanie wyposażenie pracowni językowej.

Zadanie nr 2. Warsztaty kompetencji miękkich
Zadanie obejmuje realizację:

2.1. Warsztatów obywatelskich – Zadaniem zostanie objętych 40 dzieci (2 grupy po 20 osób)
W ramach warsztatów obywatelskich zorganizowane zostaną także:
1. prace obywatelskie, które zrealizują uczestnicy i uczestniczki, np. nasadzenia drzew/ kwiatów w przestrzeni publicznej czy inne działania angażujące dzieci i wymagające aktywności obywatelskiej w ich wolnym czasie;
2. forum dzieci i młodzieży, którego celem będzie wzmacnianie świadomości obywatelskiej, aktywnego uczestnictwa społecznego oraz promowanie wartości demokratycznych i praw człowieka wśród dzieci i młodzieży; forum stworzy przestrzeń do dyskusji dla dzieci i młodzieży (m.in. na temat równości, tolerancji i szacunku dla innych oraz znaczenia uczestnictwa w życiu społecznym i politycznym), w ramach forum planuje się debatę na temat aktualnych lokalnych problemów społecznych i politycznych oraz warsztaty dotyczące dyskryminacji i sposobów jej przeciwdziałania.

2.2. Wrsztatów kompetencji społecznych – Zadaniem zostanie objętych 40 dzieci (4 grupy po 10 osób)

Zadanie nr 3. Wyjazd edukacyjny
Zadaniem zostanie objętych 40 dzieci.
Zadanie obejmuje organizację i realizację dwóch rodzajów wyjazdu edukacyjnego:
1. Wyjazd do Warszawy w celu uczestniczenia w obradach Sejmu, skierowany do starszych uczestników i uczestniczek
2. Wyjazd do Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon, skierowany do młodszych uczestników i uczestniczek

Efekty i rezultaty projektu:
- wspieranie równego dostępu do dobrej jakości, włączającego kształcenia i szkolenia oraz możliwości ich ukończenia, w szczególności w odniesieniu do grup w niekorzystnej sytuacji.
- zapewnienie dzieciom z terenu wsi Dominikowice równego dostępu do dobrej jakości, włączającego szkolenia, dzięki pozaformalnej edukacji realizowanej w formie warsztatów na poziomie lokalnym
- wzmocnienie pozycji uczestników projektu w wymiarze społecznym oraz zwiększenie ich szans edukacyjnych.

Całkowita wartość projektu:                                      96 437,50 PLN

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich:              81 971,88 PLN