Szukaj

Kompetencje cyfrowe Erasmus+ KA122-ADU. Szkolenie kadry w Rzymie



Kolejna grupa naszej kadry SKOWD przebywa w Rzymie na szkoleniu od 23 do 27 września w ramach projektu Erasmus+ KA122-ADU - Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności dorosłych osób uczących się i kadry w sektorze edukacji dorosłych. Nasi członkowie uczestniczą w szkoleniu z KOMPETENCJI CYFROWYCH . W ramach kursu kadra stowarzyszenia pozna nowoczesne narzędzia i aplikacje, w tym opracowane w ramach innych programów, które mogą być wykorzystywane w edukacji pozaformalnej osób starszych i z mniejszymi szansami. Zajęcia odbywają się w Domu Polskim Jana Pawła II przy ul. Via Cassia 1200 w Rzymie. Budynki są otoczone pięknym ogrodem, w którym odbywa się część zajęć.


W kursie uczestniczy 5 przedstawicieli SKOWD, jeden nauczyciel IT z Łodzi, dwie nauczycielki z Niemiec - nauczycielka historii i literatury oraz nauczycielka chemii i biologii. W pierwszym dniu kursu grupa zapoznała się ze sobą uczestnicząc w grach integracyjnych, dokonała prezentacji swoich szkół i stowarzyszenia, a także podzieliła się doświadczeniem z zakresu pracy z dziećmi, młodzieżą i seniorami. Tematem zajęć była motywacja do nauki, poznanie uczniów, znaczenie kreatywności w procesie nauczania, współczesne metody pracy z uczniami oraz praktyczne zastosowanie mentimeter.com w nauczaniu. Całość uzupełniła ciekawa dyskusja i wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami z Polski i Niemiec.
Na kolejnych zajęcia poruszane były tematy dotyczące znaczenia kreatywności i motywacji w kształceniu dzieci, młodzieży i seniorów . Podczas warsztatów  uczestnicy dowiedzieli się, jak stymulować kreatywność poprzez różnorodne techniki i ćwiczenia praktyczne, a także jak budować i utrzymywać motywację do nauki. Program warsztatów obejmował dyskusje oraz indywidualne zadania, które pozwoliły na zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce. Tematem ostatniego dnia kursu było kreatywne rozwiązywanie problemów z wykorzystaniem kapeluszy myślowych de Bono. Metoda ta polega na postrzeganiu problemu z różnych perspektyw, które reprezentowane są przez kolorowe kapelusze. Po omówieniu metody i jej przećwiczeniu, każdy uczestnik wykonał kapelusz według instrukcji partnera z pary.
Po zajęciach był również czas na zwiedzanie uroczych zakątków Rzymu i okolic.


Projekt realizowany w ramach Erasmus+ współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej