Szukaj

Było radośnie, energicznie i wiele się działo …. czyli wycieczka 31 maja 2016
 Szlakiem Najpiękniejszych Zamków Małopolski . Piękne Zamki Małopolski,  wielkie dziedzictwo kultury i sztuki Małopolski, każdy z własną niepowtarzalną historią. Te niepowtarzalne miejsca  mieli  możliwość zobaczyć na wycieczce   uczniowie klasy IV SP i VI  Szkoły Podstawowej w Dominikowicach. Pierwszy na trasie był Zamek Żupny w Wieliczce –który  23 czerwca 2013 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zamek został wybudowany w XIII w. w północno-zachodniej części miasta lokacyjnego i od tego czasu, aż do 1945 r. znajdowała się w nim siedziba władz zarządzających kopalnią soli w Wieliczce i Bochni oraz magazynem soli.  Zespół zamkowy jest znakomitym przykładem architektury średniowiecznej z czasów nowożytnych, związanej z rozwojem górnictwa solnego w Europie. W latach 1976–1996 zamek odrestaurowano na potrzeby muzeum. Godną uwagi jest sala reprezentacyjna zwana „Izbą Grodzką” zachowana całkowicie w stylu gotyckim o sklepieniu żebrowym wspartym na jednym filarze, z kolekcją obrazów podarowaną przez dr Stanisława Sęka. Warto zobaczyć także ekspozycję archeologiczną, wystawę o historii miasta z ciekawą makietą oraz bogatą kolekcję solniczek. Na dziedzińcu znajduje się najstarszy szyb z XIII wieku oraz baszta i mury obronne z XIV wieku – jedyne fragmenty zachowane ze średniowiecznych fortyfikacji miasta. Na dziedzińcu zamkowym zrekonstruowane zostały mury pierwszego „zakładu zbiorowego żywienia” w Polsce, w którym administracja żupna, górnicy oraz przyjeżdżający po sól kupcy otrzymywali bezpłatnie posiłki. Na dziedzińcu zamku bardzo często organizowane są różnego rodzaju imprezy i wydarzenia artystyczne. Po zwiedzaniu uczniowie uczestniczyli w aktywnej lekcji muzealnej pt: Polskie Zabytki na liście UNESCO
Następnie udaliśmy się do  Zamku Królewskiego w Niepołomicach – wybudowany w gotyckim stylu z połowy XIV wieku przebudowany w stylu renesansowym. Przez wieki zamek był rezydencją Królów Polskich, obecnie mieści się w nim hotel i centrum konferencyjne. Natomiast w komnatach zamkowych znajduje się muzeum. Ostatni n naszej drodze był Zamek w Wiśniczu – zamek zbudowano na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem z elementami renesansowymi. Zwieńczono go czterema basztami w narożach. Mimo że zamek był doszczętnie zniszczony, obecnie jest w bardzo dobrym stanie i znajduje się muzeum .W radosnych nastrojach wróciliśmy do domu .

Wycieczka odbyła się w ramach projektu : Umiemy czerpać z dobrodziejstw Kultury współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski w Krakowie w ramach zadania Mecenat Małopolski.