Szukaj

W ramach zadania Mecenat Małopolski 19 X 2016r. dzieci z klas I-III ZS w Kobylance oglądały w Teatrze Bagatela muzyczną adaptację baśni pn:" O krasnoludkach, gąskach i sierotce Marysi" (inspirowane powieścią Marii Konopnickiej).

Historia o losach dzielnej sierotki Marysi, walki o odzyskanie stada gąsek uprowadzonych przez chytrego lisa to także opowieść o poszukiwaniu własnego miejsca w świecie. Intrygę gmatwają, a następnie pomagają w jej rozplątaniu bardzo charakterne i przezabawne krasnoludki, bo:

Czy to bajka, czy nie bajka,
Myślcie sobie, jak tam chcecie.
A ja przecież wam powiadam:
Krasnoludki są na świecie!

Po fantastycznym przedstawieniu mali widzowie udali się do Muzeum Inżynierii Miejskiej. Uczestniczyli w warsztatach połączonych z pogadanką. Dowiedziały się skąd biorą się trąby powietrzne, tornada, cyklony, wiry w rzece, dlaczego podczas burzy zrywane są dachy i jak się kręci dym w kominie. Podczas zajęć wykonywane były prezentacje i proste doświadczenia, które pozwalały dowiedzieć się m.in. dlaczego mamy noc i dzień na Ziemi, dlaczego poziom morza podnosi się i opada w ciągu doby, jak powstały kratery na Księżycu, czym jest atmosfera ziemska. Uczniowie wykonali samodzielnie wulkan, którego wybuch nie był groźny.

Wyjazd współfinansowany był przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Wsi Dominikowice zadanie realizowane było w ramach projektu Uczymy się czerpać z dobrodziejstw kultury !


Młodzi melomani z Zagórzan w Filharmonii Krakowskiej





Kim jest meloman? Kimś, kto uwielbia muzykę. Czarowny świat muzyki klasycznej otworzył przed uczniami klas IV - VI Szkoły Podstawowej im. KEN w Zagórzanach projekt „Pociąg do KULTURY”. Projekt skierowany został do dzieci przedszkolnych i szkolnych z Zagórzan, a realizowany jest przez Stowarzyszenie Kulturalno - Oświatowe Wsi Dominikowice przy wsparciu finansowym Fundacji PZU.
 Czwartek 6 października 2016 r. zaskoczył wszystkich dobrą pogodą, nie padało, a resztki chmur powoli usuwały się, zza horyzontu coraz śmielej błyskało słońce. W magiczną podróż do Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie udało się pod opieką wychowawczyń pięćdziesięciu uczniów. Co kraj, to muzyka! - ten cykl koncertów umożliwia kontakt z muzyką całego świata. Obecny 41 sezon prezentuje „Muzykę z naszego podwórka”. Naszego, czyli polskiego, więc pierwsza część muzycznej uczty odbyła się w Krakowie na renesansowym podworcu królowej Bony, druga w warszawskich Łazienkach u króla Stasia. Dzieci wysłuchały pięknych arii najbardziej znanych polskich oper, np. „Halki” Stanisława Moniuszki czy „Krakowiaków i górali” Wojciecha Bogusławskiego oraz utworów instrumentalnych rodzimych kompozytorów: Ignacego Jana Paderewskiego, Henryka Wieniawskiego, Fryderyka Chopina czy Grażyny Bacewicz. Babcia Melodia i Dziadek Rytmus (aktorzy Teatru im. Słowackiego) oraz Kuzynka Klawiaturka (pianistka Renata Żełobowska - Orzechowska) organizowali gry i zabawy podwórkowe, znane kiedyś wszystkim dzieciom. Piękne polskie tańce, i te ludowe, i te dworskie wykonały dzieci ze Studia Baletowego Opery Krakowskiej. Partie wokalne i instrumentalne wykonali artyści Filharmonii im. Karola Szymanowskiego.
Dzięki projektowi dzieci z Zagórzan mogły na żywo obcować z muzyką poważną, doświadczyć emocji w wyjątkowym miejscu. Otrzymały szansę na rozwój wrażliwości artystycznej i twórczej wyobraźni. Wyłącznie odbiór koncertu w prawdziwej filharmonii urzeczywistnia dostęp do kultury wysokiej, jedynie w ten sposób można faktycznie rozwijać horyzonty, rozbudzać w młodych ludziach aspiracje na przyszłość.Ten dzień był nastawiony na interdyscyplinarność, na bogactwo wrażeń, na rozwój wyobraźni poznawczej. Uczniowie skorzystali również z warsztatów edukacyjnych „Zabawy z ciśnieniem” w Ogrodzie Doświadczeń im. S. Lema oraz zwiedzili Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, najstarszy istniejący klasztor w Polsce, gdzie poznawali początki państwa poprzez wielkoformatową grę planszową „Chrzest 966 – śladem narodzin Polski”. Każdy uczestnik metodą sitodruku samodzielnie wykonał pamiątkową reprodukcję.


Małgorzata Stępień

SENIORIADA




07 października 2016 roku w sali sportowej Zespołu Szkół w Ropicy Polskiej odbyła się wyjątkowa impreza sportowa –II Senioriada Gminy Gorlice. Jej uczestnikami byli mieszkańcy gminy Gorlice, którzy ukończyli 60 rok życia. Do tej niezwykłej spartakiady zgłosiło się ponad 80 osób reprezentujących sześć sołectw: Dominikowice, Klęczany, Kobylankę, Zagórzany, Szymbark oraz Ropicę Polską.
Seniorzy startowali w 12 konkurencjach, które były dostosowane do ich wieku oraz kondycji fizycznej, aczkolwiek ta w trakcie rozgrywek sportowych okazała się całkiem niezła. Były to m.in.: bieg z łyżką i jajem, przelot mopem, bieg z piłką, rzut piłką do worka, rzut piłką do kosza, hokej czy rzut piłeczką do tarczy. Najwięcej emocji wzbudziło przeciąganie liny. Rywalizacja pomiędzy grupami była mocna, chociaż na wszystkich twarzach gościł przede wszystkim uśmiech i przez cały czas sala sportowa rozbrzmiewała gromkim śmiechem.
Ponieważ impreza miała charakter sportowej rywalizacji nad prawidłowym przebiegiem Senioriady czuwało jury w składzie: Joanna Szurek, Wacław Gubała oraz Marek Podraza. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna z Klęczan, która zdobyła 26 punktów przed reprezentacją z Dominikowic z 24 punktami i Kobylanki z 19 punktami. Dla najlepszych drużyn były puchary, które ufundował i wręczył Ryszard Guzik, wójt gminy Gorlice. Wszystkie drużyny otrzymały okolicznościowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Organizatorem Senioriady było: Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe Wsi Dominikowice.
Impreza organizowana była w ramach projektu „Seniorzy w działaniu”, realizowanego w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.
Partnerami tegorocznej Senioriady byli: Gmina Gorlice oraz ZS w Ropicy Polskiej. Panie Wioletta Podsadowska oraz Marzena Podobińska – instruktor Ośrodka Kultminy Gorlice przygotowały wspólnie z młodzieżą konkurencje do Senioriady oraz czuwały nad sprawnym przebiegiem całego przedsięwzięcia.


Cyber-zagrożenia edycja II


Projekt współfinansowany ze środków The Velux Foundations w ramach
programu grantowego Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę