Szukaj

Wszechstronna edukacja - inwestycją w przyszłość dzieci.



                


 



Głównym celem projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych oraz podniesienie poziomu wykształcenia dzieci z klas 4-6 Szkoły Podstawowej w Dominikowicach
z terenów wiejskich poprzez poszerzenie oferty edukacyjnej o dodatkowe zajęcia
z języka angielskiego oraz nauki szybkiego czytania.
Projekt skierowany jest do dzieci z klas 4-6 Szkoły Podstawowej w Dominikowicach


Zaplanowane działania:

-Zajęcia z języka angielskiego-dla 50 dzieci
-Nauka szybkiego czytania  dla 18 dzieci

Termin realizacji projektu:02.09.2014-27.02.2015

Aktywny Senior - razem raźniej



 

W ramach środków FIO z MPIPS od 2 czerwca 2014 roku do 31 grudnia 2014r Stowarzyszenie Kulturalno- Oświatowe Wsi Dominikowice będzie realizowało projekt "Aktywny Senior-razem raźniej" skierowany głównie do osób starszych z terenu gminy Gorlice oraz młodych ludzi .Jego celem będzie pomoc osobom 60+ w rozwijaniu i podtrzymywaniu aktywności fizycznej, intelektualnej oraz kulturalnej. Udział w projekcie będzie dobrym sposobem na aktywizację i integrację a co za tym idzie nabycie umiejętności aktywnego spędzania wolnego czasu osób starszych w środowisku lokalnym. Będzie dobrą okazją do budowania więzi międzyludzkich, integrowania środowiska osób w wieku emerytalnym oraz integracja z młodszym pokoleniem. Organizowane będą wycieczki krajoznawcze i rekreacyjne .Seniorzy będą mogli uczestniczyć w warsztatach : Zdrowie na talerzu , warsztatach Scrabooking i Decoupage, Cyklu spotkań z kulturą i sztuką. Ponadto dla beneficjentów zostaną zorganizowane wycieczki do Krakowa, do Rzeszowa- Łańcuta. Kolejną atrakcją będą zajęcia na basenie , które są najbardziej polecaną przez lekarzy formą aktywności dla osób starszych. Stały się one bardzo popularną formą aktywności ruchowej, w której nie trzeba umieć pływać aby móc ćwiczyć . Działanie projektu wpłyną skuteczne na kreowanie postaw aktywnego starzenia się i udziału osób powyżej 60 roku życia w przestrzeni publicznej.

Tradycja, kultura, wspólna historia - będziemy razem

          

W lutym 2014r przy Stowarzyszeniu Kulturalno –Oświatowym Wsi Dominikowice został utworzony Ośrodek Wsparcia Dziennego dla osób w podeszłym wieku i młodzieży. W ramach realizowanego zadania odbywają się zajęcia integrujące młodzież z osobami starszymi pozwalające na międzypokoleniową wymianę umiejętności, pracę wokół tradycji i obrzędów, lokalnej historii. W ramach zadania odbywają się zajęcia cykliczne w następujących blokach tematycznych:

Blok 1 Przekazywanie dziedzictwa kulturowego - beneficjenci poznają obyczaje regionu, regionalną kuchnię świąteczną, poznają ciekawe przepisy oraz zapoznają się ze zdrowym stylem życia.
Blok 2 Edukacja regionalna - zajęcia z rękodzieła związanego z regionem oraz zajęcia związane z tradycją i obrzędami dotyczącymi andrzejek, świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy itp. W ramach tego bloku odbędzie się wycieczka szlakiem kultury drewnianej.
Blok 3 Spotkania z kulturą i nauką - podczas warsztatów beneficjenci nauczą się korzystać Internetu, poznają nowinki technologiczne Zaplanowany jest również wyjazd do teatru jako bezpośrednie obcowanie ze sztuką.
Blok 4 Blok Indywidualny - spotkanie z prasą, książką, filmem. W ramach bloku beneficjenci rozwijać będą indywidualnie swoje pasje, na bieżąco śledzić informacje z kraju i ze świata, co pozwoli im wspólnie dyskutować i wymieniać swoje poglądy na informacje społeczno- kulturalno-polityczne.

Ośrodek Wsparcia Dziennego działa od lutego do 31 grudnia 2014r. środki na ten cel zostały pozyskane z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.



W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia 2014 r. w Zespole Szkół w Zagórzanach odbyły się XX Gminne Prezentacje Palm, Pisanek i Stołów Wielkanocnych. Seniorki uczęszczające do Dziennego Ośrodka Wsparcia Seniorów utworzonego przy Stowarzyszeniu Kulturalno-Oświatowym Wsi Dominikowice otrzymały wyróżnienie za wykonaną palmę. Gratulujemy !!!
 
 

Z Domilinkiem w krainie dziecięcej wyobraźni

 
 

Od 3 lutego do 13 czerwca 2014 roku Stowarzyszenie Kulturalno- Oświatowe Wsi Dominikowice będzie realizatorem projektu "Z Domilinkiem w krainie dziecięcej wyobraźni". Adresowany jest do dzieci z klas I-III szkoły podstawowej w Dominikowicach i Krygu. Na działania zaplanowane w projekcie będą składać się różnego typu kreatywne zajęcia o charakterze warsztatowym których efektem końcowym będzie wykonanie krainy Domilinka – bohatera baśni biblioterapeutycznej. Beneficjenci wezmą udział w zajęciach z zakresu aktywnego czytania z elementami biblioterapii, zajęciach plastycznych z elementami ceramiki oraz zajęciach muzyczno- ruchowych z elementami muzykoterapii. Projekt przewiduje zajęcia integracyjne z grupa chętnych rodziców. Efektem końcowym projektu będzie robocze wydanie bajki w postaci broszurowej zilustrowanej zdjęciami efektów warsztatów i uzupełnionej o wspólnie wypracowane scenariusze. Na zakończenie projektu odbędzie się wystawa oraz występ dzieci o charakterze pantomimicznym odtwarzającej fragment bajki o Domilinku. Projekt współfinansowany jest ze środków Fundacji Banku Zachodniego ramach programu grantowego „Bank Dziecięcych Uśmiechów.


Zwiedzamy nowe galaktyki


To już trzeci raz Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Wsi Dominikowice jest realizatorem projektu współfinansowanego w ramach Programu Grantowego Danone "Masz Pomysł? Podziel się Posiłkiem!" Od 25 listopada 2013r. do 11 kwietnia 2014 r. przeprowadzane będą różnorodne zajęcia w ramach projektu p.t. "Zwiedzamy nowe galaktyki”. Łącznym dożywianiem objętych zostanie bezpośrednio 60 dzieci z klas I-III z zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza "Nafciarze" w Krygu. Pośrednio wezmą w nim udział uczniowie z klas I-II z Dominikowic oraz rodzice beneficjentów . Zaplanowane działania: Twórcza rakieta: warsztaty kulinarno- teatralne. Eksperymentalno- doświadczalna rakieta: warsztaty muzyczno- matematyczne. Kulturalna rakieta: warsztaty – tydzień kultury. W ramach projektu odbędzie się również: konkurs na "Upcyklingowe dzieło sztuki", akcja "Wyprawa do krainy Zdrowolandii" , zdrowy bal karnawałowy, eko-podchody, mini olimpiada, prezentacja dla rodziców drugie śniadania dla kl. I-III. Sponsorami projektu są:, Stowarzyszenie "Nafciarze", Delikatesy "Eureka" w Dominikowicach, Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Krygu .

Radzę sobie z uczuciami i emocjami


Projekt "Radzę sobie z uczuciami i emocjami" jest poświęcony tematyce bezpieczeństwa w szkole dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W ramach projektu zostaną zorganizowane warsztaty dla dzieci i rodziców oraz szkolenia dla nauczycieli i wychowawców. Treści dostosowane do wieku uczestników , obejmowały będą zagadnienia tj. określanie własnych uczuć, przyjaźń, radzenie sobie ze smutkiem , gniewem, trudnymi sytuacjami w szkole, agresją. Beneficjenci będą poznawać różne formy i techniki redukowania napięcia (gniewu, złości, irytacji, wściekłości) oraz poznają alternatywne, nie oparte na agresywności formy zachowania się w grupie. Nauczą się odkrywania poczucia własnej wartości i korzystania ze swoich pozytywów, nabędą umiejętności radzenia sobie z trudnymi problemami ze szczególnym uwzględnieniem asertywnego reagowania na krytykę i atak. Warsztaty poprowadzą specjaliści -trenerzy psychologii i pedagogiki.

Projekt współfinansowany jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu "Szkoła przyjazna i bezpieczna dla dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – projekty promujące i upowszechniające działania z obszaru bezpiecznego i efektywnego funkcjonowania uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w szkołach ogólnodostępnych oraz integracyjnych, wspierające indywidualizację kształcenia oraz kształtowanie przyjaznego i bezpiecznego klimatu społecznego w szkole".

Terminy spotkań indywidualnych z panią pedagog:
17 X, 24 X, 31 X
7 XI, 14 XI, 21 XI, 28 XI,
5 XII, 12 XII

Terminy spotkań indywidualnych z panią psycholog:
8 X, 15 X, 22 X, 29 X
5XI, 12 XI, 19 XI, 26 XI,
3 XII, 10 XII, 17 XII


Tajemnica Łukasiewicza


Tajemnica Łukasiewicza to projekt realizowany od 22.04.2013 r. do 30.06.2013 r. przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Wsi Dominikowice.

Celem projektu jest przybliżenie młodym ludziom historii regionu w sposób ciekawy i niekonwencjonalny oraz ocalenie od zapomnienia śladów kolebki przemysłu naftowego w Powiecie Gorlickim. Projekt zakłada przeprowadzenie zajęć edukacyjnych, informatycznych, topograficznych oraz teatralno–dziennikarskich dla wybranej grupy młodzieży z terenu Gminy Gorlice i Gminy Lipinki. Efektem tych przedsięwzięć będzie stworzenie oraz przeprowadzenie Gry Miejskiej - etap internetowy dotyczącej Testamentu Łukasiewicza – człowieka związanego historycznie z Gorlicami oraz przemysłem naftowym.

Projekt zakłada następujące etapy:
I. Etap przygotowawczy, podczas którego odbędzie się nabór uczestników na warsztaty;
II. Warsztaty historyczne, topograficzne, informatyczne, oraz teatralno – dziennikarskie, dzięki którym młodzi ludzie nabędą umiejętność tworzenia gry on-line, jako nowej formy edukacji kulturalnej. Młodzież podczas zajęć edukacyjnych pozna biografię Ignacego Łukaszewicza ,przestudiuje dokumenty historyczne. Podczas wycieczek szlakiem naftowym poznają historię oraz kulturę naszego regionu.
III. Gra internetowa online,będzie to sprawdzenie wiedzy opisanej w testamencie oraz sprawdzenie wiedzy na temat dawnych Gorlic i dorobku Łukasiewicza. Wszystko to w atrakcyjnej formie prostej gry internetowej, w której rozwiązywanie kolejnych zagadek prowadzi do uzyskania informacji jak dostać się do skarbu.
IV. Stworzenie gry on-line, która zostanie umieszczona na portalu internetowym Gorlic. Będzie to forma promocji miasta. Turysta lub mieszkaniec będzie mógł samodzielnie ściągnąć karty gry, informację oraz planszę – mapę i samodzielnie przeprowadzić grę. Będzie to również ciekawa, innowacyjna pomoc do zajęć dziedzictwa kulturowego, historii czy języka polskiego.

Projekt jest współfinansowany przez Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Wolontariat rozwija wieś




Wolontariat rozwija wieś projekt wolontariatu długoterminowego realizowany przez Federację Inicjatyw Oświatowych wspólnie z partnerem Fundacją Wspierania Aktywności Lokalnej "FALA”, w którym Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Wsi Dominikowice pełni funkcję organizacji goszczącej. W ramach projektu od 10.12.2012r. do 10.06.2013r. przeszkolona wolontariuszka w pełnym wymiarze godzin pracuje na rzecz Stowarzyszenia oraz Zespołu Szkół. Wykorzystując swoje doświadczenie, umiejętności i zaangażowanie pracuje z dziećmi na świetlicy oraz pomaga przy realizacji bieżących projektów, jak również przy pozyskiwaniu nowych grantów i dotacji.
Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2012 pt. w ramach tzw. komponentu wolontariatu długoterminowego.

Ekologia to nasz wspólny program



Ekologia to nasz wspólny program” to projekt realizowany od 15.04.2013 r. do 31.10.2013 r. przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Wsi Dominikowice w ramach Konkursu na zadania nieinwestycyjne z zakresu edukacji ekologicznej w województwie małopolskim w 2013 roku Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Celem projektu jest kształtowanie postaw proekologicznych młodzieży oraz mieszkańców małej wsi Dominikowice w Gm. Gorlice. Bezpośrednimi uczestnikami projektu będą uczniowie klas IV - VI Szkoły Podstawowej oraz I i II klasy Gimnazjum. Jako dodatkowa edukacja. Projekt będzie składał się z dwóch części:

1) Doświadczalno – badawczej uczniowie będą podnosić świadomość ekologiczną poprzez udział w terenowych zajęciach ekologicznych, będą prowadzić badania powietrza, gleby, wody, będą wykonywać zielniki, badać ekosystemy i zależności w nich panujące. Podsumowaniem tych zajęć będzie wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego, gdzie młodzież będzie uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych oraz będzie mogła porównać wyniki badań ekosystemów na terenie wioski i Parku.

2) Praktycznej - wykonywanie tabliczek zawierających ekologiczne hasła, które będą rozstawiane w różnych miejscach na terenie wsi, transparentów, rymowanek ekologicznych, prac plastycznych, wykonanie tabliczek z nazwami roślin na ścieżkę edukacyjną.

3) W ramach projektu odbędzie się wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego, gdzie wezmą udział w zajęciach ekologicznych.

Środki na ten cel pozyskane zostały z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Klub aktywnego seniora


"Klub aktywnego seniora”" to projekt, który będzie realizowany przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Wsi Dominikowice od 8 marca 2013r. do 21 czerwca 2013r. Adresowany jest do osób w wieku 55+. Wsparciem zostanie objęta 50-osobowa grupa mieszkańców obszarów wiejskich z gminy Gorlice wiosek Dominikowice i Kobylanka. Pośrednio w projekcie uczestniczyć będzie najmłodsze pokolenie- wnukowie. Celem ogólnym projektu będzie pomoc osobom 55+ w rozwijaniu i podtrzymywaniu aktywności fizycznej, intelektualnej oraz kulturalnej o charakterze integracyjnym. W ramach projektu zaplanowano różnego rodzaju warsztaty, prelekcje oraz spotkania z ciekawymi ludźmi. Dla beneficjentów przewidziano warsztaty artystyczne, komputerowe, kulinarne oraz dietetyczne, spotkanie z podróżnikiem oraz artystą.
W okresie wielkanocnym odbędzie się spotkanie świąteczne dla beneficjentów.
Odbędą się również dwie wycieczki: do Krakowa oraz Sandomierza. Poprzez projekt każdy
z beneficjentów indywidualnie otworzy się na kulturę i nauczy się ją odbierać w sposób „osobisty”
wg własnych emocji i wrażeń oraz wzmocni swoje poczucie wartości.

Środki na ten cel zostały pozyskane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Mocne korzenie






Już kolejny raz Stowarzyszenie Kulturalno - Oświatowe Wsi Dominikowice pozyskało dotacje w ramach programu grantowego Bank Ambitnej Młodzieży Fundacji Banku Zachodniego WBK. Projekt skierowany jest do uczniów w wieku 13-15 lat z gimnazjów w Dominikowicach oraz Ropicy Polskiej.
Celem projektu "Mocne korzenie" jest rozpoznanie poprzez twórcze działania - dziedzictwa kulturowego Ziemi Gorlickiej niosącej pozytywny wizerunek regionu jako tematu oraz ukształtowanie poczucia wartości młodych, wkraczających w dorosłość ludzi, opartego na świadomości losów własnej rodziny a poprzez historie prywatną POZNANIE SPECYFIKI WŁASNEGO WIELOKULTUROWEGO REGIONU. Cykl realizowanych w ramach projektu warsztatów pomoże odkryć naszą małą ojczyznę w sposób atrakcyjny i wartościowy. Młodzież nauczy się prowadzić badania genealogiczne na przykładzie własnych rodzin. Dowie się, jak poszukiwać informacji w dokumentach USC, Archiwum Państwowym, w muzeach jak przeprowadzać wywiady z mieszkańcami. Zebrany materiał beneficjenci opracują za pomocą programu komputerowego w postaci drzewa genealogicznego, nadając mu w ostatniej fazie warsztatów formę plastyczną. Prace zostaną wyeksponowane na wystawie będącej finałem projektu. W ramach projektu odbędzie się spotkanie autorskie z poetką B.Betlej oraz zostaną zasadzone drzewka symbolizujące rodzinę i jej korzenie.


Wiejska szkoła zdrowia



"Wiejska szkoła zdrowia" to projekt, który będzie realizowany przez Stowarzyszenie Kulturalno- Oświatowe Wsi Dominikowice od 5 listopada 2012r. do 20 czerwca 2013r. Adresowany jest dla osób w wieku 60+. Wsparciem zostanie objęta 40- osobowa grupa mieszkańców obszarów wiejskich z gminy Gorlice i miasta Gorlice. Adresatami projektu są osoby pragnące poszerzyć swoją wiedzę z zakresu zdrowego żywienia i doboru odpowiedniej diety do konkretnego schorzenia: (diety żywieniowe w cukrzycy, miażdżycy ,nadciśnieniu) oraz profilaktyka otyłości, a także poprawienia sprawności ruchowej i samopoczucia. Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

Celem ogólnym projektu jest podniesienie poziomu wiedzy mieszkańców gminy Gorlice i miasta Gorlic
w zakresie edukacji prozdrowotnej poprzez organizację następujących warsztatów:
1) Dietetycznych połączonych z warsztatami zdrowego żywienia ( zajęcia prowadzone będą w 3 grupach)
2) Ruchowych
zajęcia z aerobiku prowadzone w 2 grupach 10 osobowych,
- nordic walking, (chodzenie z kijkami) prowadzone w 3 grupach 7 osobowych,
- grupowe zajęcia na basenie - 3 grupy po 7 osób.
Uzupełnieniem terapii zdrowotnej będzie jednodniowy wyjazd na baseny termalne do Bukowiny Tatrzańskiej.
3) Komputerowych prowadzonych w 2 grupach 20 osobowych.

Powyższe zadania wpłyną na zwiększenie dostępności do edukacji prozdrowotnej , wzrost wiedzy
nt. zdrowego żywienia i dietetyki. Będzie to również podniesienie aktywności w obszarze działań na rzecz świadomej edukacji prozdrowotnej i integracja mieszkańców poprzez zorganizowane zajęcia. środki na ten cel zostały pozyskane z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013.

Spotkanie promujące projekt odbędzie się 8 XI 2012 roku w Zespole Szkół w Dominikowicach o godzinie 17:30. Do rekrutacji potrzebne będzie ksero dowodu osobistego. Prosimy więc o zabranie ze sobą dowodów. Serdecznie zapraszamy!

Jestem uczniem jestem rodzicem radzę sobie z uczuciami i emocjami





                



Od sierpnia 2012 w Zespole Szkół w Dominikowicach realizowany jest kolejny projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze działania 9.5 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki "Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich".

Projekt pod nazwą "Jestem uczniem jestem rodzicem – radzę sobie z uczuciami i emocjami" skierowany jest do 116 uczniów Zespołu Szkół oraz 18 rodziców.

Celem projektu jest wsparcie inicjatywy rodziców na rzecz zwiększenia umiejętności dzieci w przełamywaniu barier psychologicznych i podnoszenie poziomu zdrowia psychicznego oraz umiejętności rodziców w nawiązywaniu utrzymania bliskich relacji z własnymi dziećmi.

Zaplanowanopobierz zajęcia w IV grupach:
I gr kl I-III SP - Ochrona i propagowanie zdrowia psychicznego
II gr kl IV-VI SP - Jak pomóc dzieciom przeżyć w szkole
III gr kl I-III gimn - Umiem powiedzieć NIE
Iv gr stanowią rodzice, dla których przygotowano warsztaty z zakresu treningu umiejętności wychowawczych i komunikacyjnych.

Beneficjenci nauczą się m.in radzić sobie z konfliktami, agresją wobec siebie i innych, wzmocnią jakość komunikacji, nauczą się asertywności.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.


CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA







Międzygalaktyczna podróż

Już kolejny raz Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Wsi Dominikowice jest realizatorem projektu współfinansowanego w ramach Programu Grantowego Danone "Masz Pomysł? Podziel się Posiłkiem!".
Od 14 maja do 31 paŸździernika 2012 roku na terenie Zespołu Szkół w Dominikowicach przeprowadzane są różnorodne zajęcia w ramach projektu p.t. "Międzygalaktyczna podróż". Jest to kontynuacja działań realizowanych w 2010 roku w ramach "Kosmicznej kuchni".
Łącznym dożywianiem objętych zostało bezpośrednio 68 dzieci z klas I-IV. Pośrednio w projekcie uczestniczą również wszyscy uczniowie oraz rodzice. Beneficjenci mają okazję uczestniczyć w ciekawych warsztatach. Spotykamy się min. na:
- Czerwonej Planecie: zajęcia kulinarne;
- Żółtej Planecie: zajęcia plastyczne;
- Błękitnej Planecie:zajęcia teatralne;
- Zielonej Planecie: zajęcia ekologiczne
W ramach projektu odbędzie się również: Dzień Rodziny, apel o zdrowym odżywianiu, akcja "Skrawek chleba mój kolego może zrobić coś dobrego", tydzień sportowy, rajd z zerówką, drugie śniadania dla
kl. I-IV. Sponsorami projektu są: Delikatesy "Eureka", Rada Rodziców przy Zespole Szkół
w Dominikowicach oraz Caritas.
Za nami przedwakacyjna część warsztatów w ramach projektu "Międzygalaktyczna podróż". Beneficjenci mieli okazję wziąć udział w warsztatach ekologicznych. Były to niesamowite, spontaniczne
i niezapomniane spotkania z przyrodą w oko w oko. Przeżycia dzieciaków, ich radość i ciekawość świata są warte wszystkich przygotowań. Jednak wszystko zostało "przebite" warsztatami teatralnymi, których efektem finalnym było wystawienie przedstawienia. To co pokazały dzieciaki było hitem! Okazało się, że
w naszych beneficjentach drzemią niespożyte i dotąd nieodkryte pokłady talentów. Bajka terapeutyczna okazała się nie tylko niesamowitą lekcją dla wszystkich, ale sprawiła, że widownia przez godzinę siedziała jak zaczarowana, a oklaskom nie było końca. Czekamy na więcej…

"Rodzina Bezpieczna finansowo"


 


Na przełomie lutego i marca 2012 roku w Zespole Szkół w Dominikowicach prowadzone były warsztaty z Edukacji Finansowej w ramach realizacji programu "Rodzina bezpieczna finansowo". Finansowane z dotacji udzielonej przez Fundację Wspomagania Wsi i Narodowy Bank Polski warsztaty skierowane były do młodzieży gimnazjalnej w wieku 14-15 lat. Ich celem było poszerzenie wiedzy na temat domowych finansów. Młodzież zdobyła wiedzę na temat sposobów i możliwości oszczędzania, narzędzi oszczędnościowych oraz zasad racjonalnego pożyczania. Poznała także typy kredytów i wynikające z nich pułapki kredytowe, a także niebezpieczeństwa związane z nadmiernym zadłużaniem się i niespłacaniem pożyczek. Część młodzieży objętej programem uczestniczyła w warsztatach poświęconych wykorzystaniu komputera w domowych finansach. W ramach realizacji programu „Rodzina bezpieczna finansowo” został przeprowadzony konkurs plastyczny na plakat propagujący korzyści związane z oszczędzaniem, odbyła się także wycieczka na Dni Otwarte NBP w Krakowie. Uczestnicy wycieczki poznali historię bankowości centralnej, polityki pieniężnej, emisji pieniądza, systemu płatniczego, rezerw NBP. Tematy te były prezentowane w formie interaktywnych wystaw, filmów, mini wykładów, plansz informacyjnych. Wiele emocji dawała również sztaba złota.

Młodzież wyraziła duże zadowolenie z udziału w warsztatach. Dla niemal wszystkich były to wiadomości nowe i przydatne. Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów innych klas gimnazjalnych, którzy wyrażali chęć uczestniczenia w podobnych zajęciach.


"ZNAM INTERNET - JESTEM BEZPIECZNY"



Od 19 marca do 23 czerwca 2012 na terenie szkół Kobylanka ,Kwiatonowice i Zagórzany Gminy Gorlice będzie realizowany projekt pt: "Znam Internet –Jestem bezpieczny". Projekt został wygrany przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Wsi Dominikowice. Jest to kontynuacja działań prowadzonych rok temu w kolejnych szkołach ,które zgłosiły chęć udziału w zajęciach o tematyce :Bezpieczny Internet. Ponadto ,jest on odpowiedzią na obecnie prowadzoną kampanię medialną dotyczącą zagrożeń płynących z Internetu.
Jest poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. W ramach projektu zostaną zorganizowane akcje i zajęcia, których celem będzie podniesienie świadomości społeczeństwa wsi: dzieci ,młodzieży i ich rodziców wobec zagrożeń i korzyści płynących z sieci.
Głównymi założeniami i celami projektu są działania podnoszące świadomość społeczeństwa wsi w obrębie tematyki:
- Jak reagować na zagrożenia w Internecie?
- Jak unikać zagrożeń?
- Uwrażliwienie na korzyści płynące z dostępu do Internetu.
- Promocja bezpiecznych zastosowań sieci.

W ramach projektu zorganizowane zostaną spotkania oraz zajęcia edukacyjne z dziećmi szkół podstawowych i młodzieżą z gimnazjum. Odbędą się konkursy plastyczne, plastyczno-literackie oraz inscenizacje tematycznie ze sobą połączone.
Dla rodziców zostaną przygotowane prelekcje oparte na multimedialnej prezentacji, pokazy prac i występy dzieci. Rezultaty projektu to podniesienie świadomości rodziców, dzieci i młodzieży o zagrożeniach ze strony Internetu w czterech sferach funkcjonowania społecznego: relacjach międzyludzkich opartych na przemocy, agresji i okrucieństwie, ustalaniu hierarchii wartości i indoktrynacji w tym zakresie, działaniach rynkowych oraz wypaczonych kontaktach erotycznych.

Projekt współfinansowany ze środków The Velux Foundations w ramach programu Bezpieczne dzieciństwo Fundacji Dzieci Niczyje.


"Rodzina Bezpieczna finansowo"






W miesiącu styczniu i lutym na terenie Zespołu Szkół w Kwiatonowicach prowadzony był projekt pt. "Rodzina bezpieczna finansowo". Realizatorem projektu było Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe Wsi Dominikowice.

Stowarzyszenie wychodząc naprzeciw lokalnym oczekiwaniom podjęło się prowadzenia edukacji finansowej - realizacji Programu "Rodzina Bezpieczna finansowo" dla młodzieży z Kwiatonowic. Program edukacji finansowej, kierowany był do gimnazjalistów i miał na celu szerzenie wiedzy, rozwijanie umiejętności
i wykształcenie pozytywnych nawyków potrzebnych do umiejętnego zarządzania pieniądzem przy uwzględnieniu celów wyznaczonych na przyszłość. Beneficjenci dowiedzieli się min., że tworząc budżet rodzinny należy pomyśleć o oszczędzaniu - brać pod uwagę nawet małe kwoty, które jesteśmy w stanie zaoszczędzić, odłożyć, by zrealizować różne cele finansowe. Celami finansowymi są większe wydatki, które wykraczają poza bieżące potrzeby danej osoby, rodziny. Dzięki stawianym celom finansowym można zrealizować swe marzenia, ale oczywiście tylko te, które są dla danej osoby lub rodziny realne
do osiągnięcia. W ramach projektu został ogłoszony też konkurs plastyczny "Moja wymarzona karta płatnicza".

Projekt zorganizowany był przy współpracy Fundacji Wspomagania Wsi i Narodowego Banku Polskiego.


"Nowoczesna i atrakcyjna nauka prawidłowej wymowy w przedszkolach Gminy Gorlice"










Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Wsi Dominikowice od stycznia do końca czerwca 2012 roku realizuje projekt pt.: "Nowoczesna i atrakcyjna nauka prawidłowej wymowy w przedszkolach Gminy Gorlice".
Projekt realizowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX, Działanie 9.5 "Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich".

Projektem objęte zostały dzieci 5 i 6 latki z przeszkoli z terenu Dominikowic, Kobylanki, Klęczan oraz Zagórzan, u których w wyniku przeprowadzonej diagnozy logopedycznej stwierdzono wady wymowy. Ogółem w projekcie bierze udział 47 uczniów. Zajęcia prowadzone są indywidualnie z każdym dzieckiem raz w tygodniu po pół godziny przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną.

Dobór takiej indywidualnej formy pracy podyktowany jest dużym zróżnicowaniem potrzeb w tym zakresie. Zajęcia prowadzone są w przedszkolach, w udostępnionych na ten cel pomieszczeniach wyposażonych w lustro logopedyczne oraz komputer, dzięki czemu możliwe jest korzystanie z logopedycznych programów multimedialnych zakupionych w ramach projektu. Ponadto zostały zakupione odpowiednie materiały edukacyjne, które są niezbędnym elementem wspomagającym realizację zajęć logopedycznych.

Projekt współfinansowany przez Unią Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.


CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA

"Testament Łukasiewicza"













W terminie od 2 stycznia do 2 lipca 2012 roku na terenie Zespołu Szkół w Dominikowicach realizowany będzie przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Wsi Dominikowice projekt pod nazwą "TESTAMENT ŁUKASIEWICZA".

Jego głównym celem jest przybliżenie młodym ludziom z terenu wsi Dominikowice historii regionu, postaci Ignacego Łukasiewicza oraz ocalenie od zapomnienia śladów kolebki przemysłu naftowego. Koordynatorem działań jest pani Renata Dulęba, zajęcia prowadzą panie: Alicja Górska, Ewa Roman, Zofia Marszałek.

W ramach projektu odbędą się warsztaty historyczno-informatyczne, teatralne i plastyczne. Beneficjenci przygotują foldery, prezentację multimedialną, wystawę plastyczną, a także wieczornicę. Zaplanowana jest również wycieczka edukacyjna do Bóbrki i Krosna, podczas której uczestnicy projektu zwiedzą Muzeum Przemysłu Naftowego oraz Muzeum Lamp Naftowych.

Projekt jest współfinansowany ze środków Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży ”Równać szanse”.

"Od małej ojczyzny - do wielkiej historii"


Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe Wsi Dominikowice realizuje projekt "Od małej ojczyzny – do wielkiej historii" w ramach programu grantowego "Bank ambitnej młodzieży" Fundacji Banku Zachodniego WBK w okresie od 5 grudnia 2011r. do 30 kwietnia 2012r. w Zespole Szkół w Dominikowicach.

W ramach projektu odbędą się zajęcia historyczne, warsztaty historyczno – fotograficzne i teatralno – literackie. W połowie grudnia beneficjenci odbędą wycieczkę "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej" i odwiedzą cmentarze wojenne na terenie Gminy Gorlice. Uczestnicy projektu poszerzą swoją wiedzę z zakresu historii lat 1791 – 1920, ze szczególnym uwzględnieniem Bitwy Gorlickiej z 2 maja 1915 roku, przygotują część artystyczną "Witaj majowa jutrzenko" oraz wykonają fotokronikę eksponującą cmentarze z I wojny światowej na naszym terenie.

Udział uczniów w zajęciach pozwoli rozwijać umiejętności posługiwania się językiem ojczystym, kształtowania postaw patriotycznych i poczucia przynależności do "małej ojczyzny"
.

"Za życia skłóceni,
Śmiercią pogodzeni,
Razem złożyli tu kości."


„Kosmicznie, zdrowo, smacznie, kolorowo



Od 24 października do 15 grudnia 2011r. na terenie Zespołu Szkół w Dominikowicach przeprowadzany jest projekt „"Kosmicznie, zdrowo, smacznie, kolorowo"”. Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Wsi Dominikowice. W ramach projektu odbędzie się szereg zajęć, których celem jest promowanie zdrowego stylu życia, w tym zdrowego żywienia i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Zadaniem programu jest kształtowanie u beneficjentów odpowiednich nawyków żywieniowych, zwiększanie świadomości dzieci dotyczących segregowania śmieci, promowanie aktywności sportowej także wśród społeczności lokalnej, zachęcanie do podejmowania podobnych akcji.
67 beneficjentów bierze udział w warsztatach kulinarnych, spotkaniach z pielęgniarką i dietetykiem, a także w happeningu i rozgrywkach sportowych. Ponadto w projekcie pośrednio uczestniczą przedszkolaki i społeczność lokalna. Projekt współfinansowany jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej – Departament Zwiększania Szans Edukacyjnych w ramach popularyzacji zdrowego stylu życia w szkołach oraz w społecznościach lokalnych pod hasłem : "Zdrowe dzieci to nasz kapitał".


Dziecko bezpieczny Intern@uta



Od 1 września w Zespole Szkół w Dominikowicach realizowany jest projekt "Dziecko - bezpieczny Intern@uta" finansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
W ramach projektu 23 września odbyły się warsztaty dla wszystkich beneficjentów przeprowadzone przez profesjonalnego trenera z Fundacji Dzieci Niczyje w Warszawie. Tematyka obejmowała zagadnienia dotyczące zagrożeń płynących ze złego korzystania z Internetu oraz nabycia umiejętności właściwego użytkowania Internetu. Spotkania prowadzone były w trzech blokach tematycznych dla każdego poziomu edukacyjnego.
Od października prowadzone są warsztaty: teatralne, plastyczne oraz plastyczno - literackie. Beneficjenci przygotują inscenizację pt. "Dziecko - bezpieczny Intern@uta", wezmą udział w konkursie plastycznym oraz opracują i wykonają komiksy. W projekcie udział wezmą także rodzice, dla których zostaną przygotowane dwa spotkania warsztatowe.


Śladami Łukasiewicza


Od 2 września do 8 grudnia 2011 roku na terenie Zespołu Szkół w Dominikowicach przeprowadzany jest projekt "Śladami Łukaszewicza".
Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Wsi Dominikowice.
W ramach projektu odbywają się zajęcia: warsztaty historyczno ? informatyczne, teatralne i plastyczne. Beneficjenci przygotują prezentację multimedialną, wystawę plastyczną i wieczornicę.
W dniu 28 września odbyła się wycieczka edukacyjna do Bóbrki i Krosna. Uczestnicy projektu zwiedzili Skansen Przemysłu Naftowego w Bóbrce oraz Muzeum Podkarpackie w Krośnie gdzie obejrzeli kolekcje lamp naftowych i wzięli udział w lekcji muzealnej. Pod koniec października odbędzie się wycieczka do Muzeum Regionalnego w Gorlicach.
Projekt jest współfinansowany ze środków Fundacji Banku Zachodniego w ramach programu grantowego "Bank Dziecięcych Uśmiechów".


Inwestujemy w dzieci i młodzież z naszego środowiska - nauka j. niemieckiego i gry w szachy

 


Od 1 września 2011 w Zespole Szkół w Dominikowicach realizowany jest kolejny projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze działania 9.5 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki "Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich".
Projekt pod nazwą "Inwestujemy w dzieci i młodzież z naszego środowiska-nauka j. niemieckiego i gry w szachy" skierowany jest do 90 uczniów Szkoły Podstawowej w Dominikowicach.

Głównym celem projektu jest wsparcie inicjatywy mieszkańców Dominikowic na rzecz rozwoju edukacji na wsi i podniesienie poziomu wykształcenia młodego pokolenia.

W ramach projektu zaplanowano następujace zadania:

1. Zajęcia z języka niemieckiego dla 90 uczniów szkoły podstawowej, prowadzone będą w 6 grupach językowych (11 - 21 uczniów). Dostosowane będą do wieku i możliwości uczniów.Uczniowie podczas zajęć trenować będą sprawności językowe - mówienie, czytanie ze zrozumieniem, słuchanie oraz pisanie. W celu efektywnego prowadzenia zajęć zostaną zakupione pomoce dydaktyczne (słowniki, plansze, gry edukacyjne).

2. Nauka gry w szachy prowadzone będą w dwóch 8-osobowych grupach. Zajęcia prowadzone będą przez wykwalifikowanego trenera. Na zakończenie zostanie przeprowadzony turniej szachowy.


CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA

Atrakcyjna i tradycyjna nauka języka polskiego

 


Od 5 września 2011 roku Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Wsi Dominikowice realizuje projekt pn."Atrakcyjna i tradycyjna nauka języka polskiego". Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze działania 9.5 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki "Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich".

Głównym celem projektu jest podniesienie umiejętności uczniów i uczennic w zakresie poprawnego czytania, czytania ze zrozumieniem oraz poprawnego, stylistycznego i kształtnego pisania tekstów i interpretowania tekstów literackich.

Pozostałe cele:
- Wzrost poziomu techniki czytania, umiejętności czytania cichego i głośnego ze zrozumieniem, kaligrafii,
- Poprawa znajomości i umiejętności stosowania reguł ortograficznych oraz umiejętności kształtnego pisania,
- Poprawa umiejętności stylistycznego i bezbłędnego pisania oraz interpretowania przeczytanego tekstu.

Projektem objętych zostało 11 uczniów kl-I-III i 14 uczniów kl.IV-VI Szkoły Podstawowej oraz 16 uczniow kl I-III Gimnazjum w Dominikowicach oraz dodatkowo 12 ucznów z deklaracji rodziców.
Od 1 października rozpoczęły się warsztaty w ramach projektu.
Warsztaty "Poprawnie czytam i rozumiem przeczytany tekst" dla uczniow klas I-III.
Warsztaty "Znam zasady ortograficzne języka polskiego potrafię je zastosować, ładnie piszę" dla kl IV-VI.
Warsztaty "Piszę pięknie i bezbłędnie" dla uczniow kl I-III Gimnazjum.


CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA


Prawidłowa mowa źródłem wyrówywania szans edukacyjnych w szkołach gminy Gorlice

 


Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Wsi Dominikowice od września 2011 roku realizuje projekt pt "Prawidłowa mowa źródłem wyrównywania szans edukacyjnych w szkołach gminy Gorlice".

Projekt realizowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX, Działanie 9.5 "Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich".

Projektem objęte zostały dzieci z edukacji wczesnoszkolnej ze szkół podstawowych z Dominikowic, Kobylanki, Klęczan oraz Zagórzan, u których w wyniku przeprowadzonej diagnozy logopedycznej stwierdzono wady wymowy. Ogółem w projekcie bierze udział 47 uczniów. Zajęcia prowadzone są indywidualnie z każdym dzieckiem raz w tygodniu po pół godziny przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną.

Dobór takiej indywidualnej formy pracy podyktowany jest dużym zróżnicowaniem potrzeb w tym zakresie.Zajęcia prowadzone są w szkołach, w udostępnionych na ten cel pomieszczeniach wyposażonych w lustro logopedyczne oraz komputer, dzięki czemu możliwe jest korzystanie z logopedycznych programów multimedialnych zakupionych w ramach projektu. Ponadto zostały zakupione odpowiednie materiały edukacyjne, które są niezbędnym elementem wspomagającym realizację zajęć logopedycznych.

Projekt wspólfinansowany przez Unią Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.



CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA

Uczymy się pomagać w Zespole Szkół

 

Od 1 września 2011 roku Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Wsi Dominikowice realizuje projekt pt."UCZYMY SIE POMAGAĆ W ZESPOLE SZKÓŁ!" Szkolenia z pierwszej pomocy dla dzieci z Zespołu Szkół w Dominikowicach. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze działania 9.5 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki "Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich".

Projekt skierowany jest do 177 uczniów oraz 10 nauczycieli Zespołu Szkół w Dominikowicach. 

Cele projektu

Głównym celem projektu jest nabycie wiedzy i umiejętności praktycznych dotyczących postępowania w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia.

Pozostałe cele

- Poznanie zasad udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach
- Nabycie wiedzy i umiejętności w przypadku omdleń,oparzeń i złamań
- Uświadomienie rangi bezpieczeństwa i pierwszej pomocy
- Kształtowanie u uczniów poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych.


                        CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA


Nowy zawód - nowa szansa na sukces

 


W terminie 01.08.2011 - 30.12.2011 realizowany będzie przez Stowarzyszenie Kulturalno - Oświatowe Wsi Dominikowice projekt "NOWY ZAWÓD - NOWA SZANSA NA SUKCES", w ramach działania 6.3 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki "Inicjatywy lokalne na rzecz podnoszenia poziomu aktywności zawodowej na obszarach wiejskich".
Projekt skierowany jest do 10 bezrobotnych osób w wieku 22-50 lat, mieszkańców wsi: Dominikowice, Kobylanka, Klęczany, Zagórzany.
Głównym celem projektu jest podniesienie zdolności do zatrudnienia lub samozatrudnienia oraz mobilności zawodowej.
Podczas projektu realizowane będą następujące szkolenia:

Szkolenie "Technolog robót wykończeniowych"
Celem szkolenia jest przekazanie wiedzy teoretycznej z zakresu znajomości materiałów budowlanych, bezpiecznej obsługi sprzętów i maszyn oraz przekazanie praktycznych umiejętności związanych z wykonywaniem prac wykończeniowych.
Zdobyte podczas szkolenia umiejętności:
- umiejętności związane z wszelkimi pracami wykonywanymi na ostatnim etapie realizowania inwestycji budowlanych,
- umiejętności stosowania różnych technologii z wykorzystaniem maszyn,
- znajomosć materiałów budowlanych oraz ich stosowanie przy pracach malarskich, tynkarskich, glazurniczych i montażu stolarki,
- umiejętności prawidłowego gospodarowania surowcami,energią i wodą. 

Szkolenie "Podstawy przedsiębiorczości"
Zakres merytoryczny szkolenia:
- formy prowadzenia działalnosci gospodarczej
- formy opodatkowania,
- czynności przy założeniu firmy,
- sporządzanie biznes planu,
- źródła pozyskiwania środków zewnętrznych na realizację inwestycji.

Szkolenia zakończą się uzyskaniem świadectwa MEN.




              CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA