Szukaj

Dziecko bezpieczny Intern@uta



Od 16 marca do 15 czerwca 2011 na terenie szkół Dominikowice, Ropica Polska i Klęczany będzie realizowany projekt pt: "Dziecko bezpieczny Intrn@uta". Projekt został wygrany przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Wsi Dominikowice.

Jest on odpowiedzią na obecnie prowadzoną kampanię medialną dotyczącą zagrożeń płynących z Internetu.
Jest poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. W ramach projektu zostaną zorganizowane akcje i zajęcia, których celem będzie podniesienie świadomości społeczeństwa wsi: dzieci,młodzieży i ich rodziców wobec zagrożeń i korzyści płynących z sieci.

Głównymi założeniami i celami projektu są działania podnoszące świadomość społeczeństwa wsi w obrębie tematyki:
- Jak reagować na zagrożenia w Internecie?
- Jak unikać zagrożeń?
- Uwrażliwienie na korzyści płynące z dostępu do Internetu.
- Promocja bezpiecznych zastosowań sieci.

W ramach projektu zorganizowane zostaną spotkania oraz zajęcia edukacyjne z dziećmi szkół podstawowych i młodzieżą z gimnazjum. Odbędą się konkursy plastyczne, plastyczno-literackie oraz inscenizacje tematycznie ze sobą połączone.
Dla rodziców - prelekcje oparte na multimedialnej prezentacji, pokazy prac i występy dzieci. Rezultaty projektu to podniesienie świadomości rodziców, dzieci i młodzieży o zagrożeniach ze strony internetu w czterech sferach funkcjonowania społecznego: relacjach międzyludzkich opartych na przemocy, agresji i okrucieństwie, ustalaniu hierarchii wartości i indoktrynacji w tym zakresie, działaniach rynkowych oraz wypaczonych kontaktach erotycznych.

Projekt współfinansowany ze środków The Velux Foundations w ramach programu Bezpieczne dzieciństwo Fundacji Dzieci Niczyje.

Niemiecki znam, w szachy gram - świętowanie projektu

 

Dnia 28 lutego 2011 r. w Zespole Szkół w Dominikowicach odbyło się uroczyste zakończenie projektu, na którym obecni byli uczniowie kl I-VI oraz nauczyciele . W spotkaniu udział wzięła p.prezes i członkowie Stowarzyszenia Kulturalno Oświatowego Wsi Dominikowice oraz zespół zarządzający projektem. Uczniowie biorący udział w projekcie przygotowali pod kierunkiem p. Grzegorza Dobka część artystyczną w języku niemieckim. Były to piosenki, krótkie wierszyki oraz odgrywane scenki. Udekorowano także mistrzów i wicemistrzów turnieju szachowego w kategorii klas I-III oraz IV-VI -dekoracji dokonał trener szachowy p. Piotr Kretowicz. Najbardziej zaangażowani uczestnicy projektu otrzymali nagrody. Dla wszystkich dzieci biorących udział w projekcie zostały wydrukowane pamiątkowe certyfikaty.

Historia Projektu:
- Projekt realizowany był od 1 września 2010 r. do 28 lutego 2011 r. przez Stowarzyszenie Kulturalno Oświatowe Wsi Dominikowie, w ramach działania 9.5 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki "Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich"
- Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Celem projektu było rozszerzenie oferty zajęć pozalekcyjnych dla uczniów szkoły podstawowej.

Zrealizowano następujące zadania:
- zajęcia z języka niemieckiego dla dwóch grup ( kl. I-III , kl. IV-VI )
- nauka gry w szachy dla dwóch grup ( kl. I-III , kl. IV-VI )



CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA


Niemiecki znam, w szachy gram - turniej szachowy

 

23 lutego 2011 r. odbył się w Zespole Szkół w Dominikowicach turniej szachowy. Wzięły w nich udział dzieci z naszej szkoły. Zawodnicy to uczestnicy projektu "Niemiecki znam w szachy gram". Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Wsi Dominikowice w ramach działania 9.5 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki "Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich". W zawodach wzięło udział 16 zawodników. Zostali ono podzieleni na dwie kategorie: Dzieci z klas I-III i IV-VI.

Najlepsi w klasach młodszych:

I miejsce - Michał Piecuch - kl. I
II miejsce - Albert Szymczyk - kl. II
III miejsce - Tomasz Baran - kl. II

W grupie klas starszych najlepszymi okazali się:

Szymon Przybyłowicz - kl. IV
Michał Krupczak - kl. V

CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA


Zarządzanie długiem

 

"Zarządzanie długiem"- szkolenie z zakresu Edukacji Finansowej. Warsztaty przeznaczone dla osób dorosłych, realizowane dzięki środkom uzyskanym z Fundacji Wspomagania Wsi, finansowane przez Narodowy Bank Polski.

Podczas warsztatów realizowana jest następująca tematyka:
- cele finansowe rodziny i korzyści z ich planowania,
- bieżący przepływ gotówki, a cele finansowe rodziny (zapoznanie z kategoriami wpływów i wydatków, informacja jak zracjonalizować swoje wydatki),
- sposoby i możliwości skutecznego oszczędzania,
- nagłe wydatki i fundusz na nagłe wydatki,
- poznanie sposobów oszczędzania, z jakimi można spotkać się na rynku usług finansowych,
- zasady racjonalnego pożyczania - jak pożyczać "z głową", by nie wpaść w tarapaty finansowe,
- tworzenie planu finansowego,
- podsumujemy dotychczas zdobytą wiedzę,
- wykorzystanie komputera do domowych finansów,
- słownik pojęć związanych z finansami, który pozwoli zrozumieć podstawowe pojęcia bankowe oraz często zawiłe sformułowania związane z zarządzaniem domowymi finansami.

I edycja - listopad 2010 r.
II edycja - styczeń 2011 r.

Warsztaty prowadzi Alicja Górska.

Niemiecki znam, w szachy gram

 


1 września 2010 r. ruszyła realizacja projektu pod nazwą "Niemiecki znam w szachy gram". Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Wsi Dominikowie, w ramach działania 9.5 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki "Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich". Celem projektu jest rozszerzenie oferty zajęć pozalekcyjnych dla uczniów szkoły podstawowej. Projektem objęci są uczniowie kl. I-VI Zespołu Szkół w Dominikowicach. Zaplanowano następujące działania:
- zajęcia z języka niemieckiego dla dwóch grup ( kl. I-III , kl. IV-VI )
- nauka gry w szachy dla dwóch grup ( kl. I-III , kl. IV-VI )
Zajęcia odbywać się będą, od września 2009 r. do lutego 2011 r.

Na początku realizacji projektu zakupiono dla beneficjentów zestawy przyborów, podręczniki, pomoce dydaktyczne potrzebne do prowadzenia zajęć. W ramach cross-financingu zakupiono roll-up promujący projekt, tablicę informacyjną, laptop oraz odtwarzacz CD.

CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA

Razem w życiu i na scenie


"Razem w życiu i na scenie" to projekt skierowany do dzieci i młodzieży Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Dominikowicach, realizowany dzięki środkom uzyskanym z Fundacji im. Stefana Batorego AKADEMIA KOLOROWA. Jest kontynuacją projektu "Spełnione marzenia" realizowanego od września 2009 r. Prowadzone działania mają na celu wzmocnienie wiary we własne możliwości, akceptację samego siebie w otaczającej rzeczywistości, a zarazem akceptację samej rzeczywistości. Prowadzone działania to warsztaty teatralne i plastyczne. W trakcie warsztatów teatralnych beneficjenci doświadczą nowej formy teatralnej, jaką jest teatr cieni. Podczas zajęć plastycznych wykonają sylwety bohaterów i elementy scenografii. Końcowym etapem zajęć będzie wystawienie przedstawienia . W ramach projektu planowane są również dwa wyjazdy. Jeden do teatru "Groteska" w Krakowie , a drugi to wyjazd do Europejskiego Centrum Bajek w Pacanowie.

26 października 2010 r. grupa beneficjentów wyjechała do teatru "Groteska" w Krakowie na sztukę "Przygody Odyseusza". W spektaklu z humorem przedstawiono antyczny świat, w którym role odgrywali zarówno aktorzy jak i lalki .Sztuka bardzo podobała się uczestnikom.

Wakacje w górach



26 sierpnia 2010 r. 40 uczniów Zespołu Szkół w Dominikowicach wyjeżdża na obóz do Kudowy Zdrój. Celem wyjazdu jest promocja krajobrazu Gór Stołowych i Kotliny Kłodzkiej, połączenie aktywnego wypoczynku z walorami zdrowotnymi oraz nauką poprzez bezpośrednie obcowanie z florą i fauną, przebywanie w miejscach, w których rozgrywały się ważne wydarzenia historyczne (bunkry Hitlera, Twierdza Kłodzka). Uczniowie będą wędrować ścieżkami czynnych ekosystemów, jak torfowiska, ścieżkami skalnej rzeźby Gór Stołowych, Błędnych Skał, Szczelińca. Podczas jednodniowej wycieczki do Wrocławia poznają wielokulturową historię miasta oraz jego bogatą architekturę. Zwiedzą m.in. ogród japoński, Panoramę Racławicką. Ponadto zobaczą skansen "Szlak ginących zawodów", kaplicę czaszek w Czernej oraz ruchomą szopkę w sanktuarium w Wambierzycach. Zadanie współfinansowane jest ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.